Milyen a koreai arcápolási rutin? Mit használnak a koreai nők? Mi a titkuk? Erről olvashattok ebben a posztban: 10 lépéses arcápolási rutin példákkal.
A lépéseket egy koreai webshop (SokoGlam) szedte össze, ez a cikk inspirálta a posztomat: felhasználtam az alapot és kiegészítettem. Termékekre példa: népszerű és/vagy általam próbált koreai termékeket linkeltem megbízható eladótól ingyenes postával.
Miért olyan szép a koreai (ázsiai) nők bőre? Mi a titkuk? Röviden összefoglalva a legfontosabbak: a korán elkezdett, tudatos bőrápolás, a hasznos összetevőkben gazdag termékek használata, fényvédelem, rétegezés, és az arcápolási rutinra szánt idő (szerencsés genetika sem árt :p ). Egy európainak talán soknak tűnik első hallásra a 10 lépés, de a koreai kultúra teljesen más, mint a miénk. A többségünk (én sem vagyok sajnos kivétel) 25-30 éves korában kezd el gondolkozni azon, hogy valamit tenni kellene a bőrünkért, ilyenkor berohanunk az egyik jónak tűnő boltba, kiválasztjuk a pénztárcánknak legmegfelelőbb (de inkább drágább, mert az biztos jobb) krémet, s reménykedünk, hogy másnapra eltűnnek a nap okozta foltok és a ráncok.
A koreai fiatal lányok hamar megtanulják a bőrápolás legfőbb lépéseit, az édesanyjukkal együtt járnak kezelésekre, már tiniként hosszú perceket töltenek a tükör előtt, de nem a sminkelés a fő hobbijuk, hanem az arcápolási rutin tökéletesre fejlesztése.
1. lépés: szemfesték lemosása
Egy kíméletes szemfestéklemosóval távolítsuk el a sminket, hiszen egy egyszerű arclemosó nem fog a sminktől és szennyeződéstől teljesen megszabadítani, főleg a vízálló, tartósabb sminktől. A szemkörnyék érzékeny bőrével mindig legyünk gyengédek (nem dörzsöljük durván, hanem megvárjuk, míg a lemosó szépen feloldja a sminket)!
Innisfree szemfestéklemosó EBAY link
2. lépés: arctisztítás
Az ázsiaiak íratlan szabálya szerint, ha reggel 15 percig sminkeled magad, este ugyanennyi időt szánj arctisztításra és arcápolásra is. Szeretik masszírozni az arcukat ilyenkor (serkenti a bőrkeringést), különösen az olajos lemosók használatakor. Olaj, balzsam, krém, a forma nem számít, de a lényeg, hogy a benne lévő olajok leoldják a bőrünkről a sminket és szennyeződéseket, azt is, amivel egy vízalapú lemosó nem tudna mit kezdeni. Ezután következhet a habzó, gél, tej stb. (ki melyiket szereti) arclemosó, hogy teljesen tiszta legyen a bőrünk.
3. lépés: radírozás
A koreai nők a kevesebb több elvét vallják a radírozással kapcsolatban, de természetesen szüksége van erre is a bőrnek. Az elhalt hámsejteket egy gyengéd, nem irritáló bőrradírral eltávolíthatjuk, főleg oda koncentrálva, ahol mitesszerek szoktak megjelenni.
4. lépés: tonik
A tonik elmaradhatatlan lépés a koreai rutinban, de a nyugati tonikok szárító hatásával ellentétben a koreaiak inkább hidratálnak, hiszen az előző lépések során a bőr veszíthetett hidratálságából. továbbá felelősek a bőr pH értékének megfelelő szintre állításában, és előkészítik a bőrt a következő lépéshez. Toner, Skin, Booster névre hallgatnak ezek a termékek leginkább.
5. lépés: esszencia
Nagyon fontos, bár számunkra kicsit titokzatos termékek az esszenciák. Álatlánosságban elmondhatjuk, hogy az állaguk könnyű, gyorsan felszívódnak, tele vannak fontos összetevőkkel, de nem nehezítik el a bőrt.
6. lépés: ampulla
Az esszenciák koncentráltabb verziója, számunkra kb. a szérumokkal egyenlő. Általában valamilyen speciális dolguk van, pl.: folthalványítás, feszesítés, ránctalanítás stb. Nem meglepő, ha esetleg több is van belőle egy koreai nő polcán, és felváltva használja őket (épp mire van szüksége a bőrnek).
7. lépés: maszkok
A koreai termékek hódítása óta mi is ismerjük és szeretjük az arcmaszkokat, amiket általában hetente kétszer szoktak használni, de akár többször is, ha a bőr megkívánja. Az ázsiaiak számára ez nem opcionális, hanem a bőrápolás egyik alapja (a japánoknál is!), a cégek pedig annyi félét gyártanak, hogy csak kapkodjuk a fejünket: mindenki talál számára megfelelőt. Arról nem is beszélve, hogy az a 15-20 perc, amit várakozással töltünk relaxálásra tökéletes (a stressz a bőr egyik legnagyobb ellensége!).
8. lépés: szemkörnyékápoló
Szándékosan nem szemránckrémet írtam, mert ez nem a 30+ korosztály “kiváltsága”, korábban kellene elkezdeni a szemkörnyék érzékeny bőrének ápolását a megfelelő termékekkel. Itt is megemlíteném, hogy csak gyengéden bánjunk a szemünk körüli bőrrel, ha meg akarjuk őrizni rugalmasságát.
9. lépés: emulzió (hidratálókrém)
Igen, még mindig mehet pár termék a bőrre! Az erre szolgáló termékek nevében általában megtalálható az emulzió szó, ezekben pedig mindig akad valamilyen nagy hatású hidratáló összetevő, pl. hialuronsav, de szinte soha nem nehezek a bőrön. Az olajos bőrűek ezután már nem használnak külön hidratálókrémet általában. A koreai nők egyik titka a “layering“, tehát rétegezik a termékeket, nem pedig egyetlen egyet használnak, ami “elvileg” mindenre jó… Az amerikai, európai nők többsége “siet” az arcápolással, ezért olyan népszerűek a 3, 5, 10 az egyben termékek, pedig ha belegondolunk, nem létezik, hogy egy dolog valóban minden igényünket kielégítheti.
10. lépés: éjszakai krém
Mire eddig eljut az ember, a bőre már meglehetősen fénylik a sok csodaszertől, de nincs megállás: a bőrnek hidratálva kell maradnia, és fel kell töltődnie az éjszaka folyamán. “Sleeping pack”-nek nevezik azokat a népszerű pakolásokat (az éjszakai krémet helyettesítik), amiket éjszakára kennek fel, majd reggel mosnak le, ezekből is nagy a választék.
+1 Nappal természetesen fényvédővel ellátott krémet használnak, ami általában min. SPF 30-as, de az ettől magasabb faktorszámmal rendelkezők sem ritkák, sőt! A fényvédelem szintén nagyon-nagyon fontos a koreai arcápolásban, ennek megfelelően fényvédők tengere várja azt, hogy kiválasszuk a számunkra megfelelőt.
Személyes véleményem, hogy ez a rutin jó támpont, de mindenki bőre más, így magunknak kell rájönnünk, hogy melyik termékeket szereti a bőrünk, mire és milyen összetevőkre van szükségünk.